Człowiek to nie przedmiot
Zbliża się okres wakacyjny który związany jest nie tylko z wypoczynkiem ale i pracami sezonowymi. Wiele osób wyjeżdża za granicę aby zarobić pieniądze. Często jednak zdarza się, że ogłoszenia dotyczące zorganizowanych wyjazdów związane są z pracą, która jest tylko i wyłącznie wyzyskiem ludzi.
Co roku znaczna ilość ludzi z całego świata wyjeżdża w okresie letnim do innych państw, aby „dorobić” sobie pieniądze. Ludzie korzystają z ofert biur, które załatwiają za nas niemal wszystko na miejscu za drobną opłatą.
Nierzadko zdarza się, że osoby, które dojadą już na miejsce stanowią tanią siłę roboczą, którzy, na co dzień mieszkają w nieludzkich warunkach a za wykonywaną prace dostają minium pieniędzy lub ich nie dostają wcale.
Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom Komenda Powiatowa Policji w Górze, zwraca się z prośbą o zapoznanie się z powyższym artykułem, który ma za zadanie zwrócenie uwagi na niezwykle ważny temat, jakim jest handel ludźmi.
Pod tym pojęciem każdy myśli tylko i wyłącznie o porwaniach osób i sprzedaży do domów publicznych. Jednakże ten proceder związany jest także z organizowaniem grup osób przeznaczonych do pracy, za którą nie otrzymują wynagrodzeń a do której są wręcz zmuszani.
Nikt nie zamierza zakazywać korzystania z ofert pracy za granicą jednakże APELUJEMY!!! o rozsądek przy zawieraniu umów do pracy.
Jeżeli już zdecydujemy się na pracę za granicą, pamiętajmy abyśmy sprawdzili czy oferta pracy jest legalna a firma, która oferuje wyjazd jest zarejestrowana. Koniecznie sprawdźmy wszystkie komentarze na temat powyższej firmy i nie tylko z ostatnich dni, ale wszystkie.
Jeżeli przyszły „pracodawca” utrzymuje z nami kontakt tylko i wyłącznie poprzez wiadomości e-mail, poprośmy o numer telefonu lub umów się na spotkanie. Nie korzystajmy z firm, które do tej pory nie zajmowały się tego typu usługami, korzystajmy tylko i wyłącznie ze sprawdzonych i polecanych pośredników pracy. Jeżeli już dojdzie do podpisania umowy, dokładnie czytajmy, jakie warunki i co w ogóle podpisujemy. Nie bójmy się zadać pytań do umowy.
Pamiętajmy, aby nie przekazywać, pod żadnym pozorem swoich dokumentów w postaci dowodu osobistego lub paszportu. Zostawmy adres swoim najbliższym gdzie będziemy, utrzymujmy stały kontakt telefoniczny a w razie sygnałów, że praca na miejscu nie jest w żadnym stopniu zgodna z umową, przekażmy taką wiadomość osobie najbliższej. Jeżeli twój ”pracodawca” okaże się osobą, która zmusza nas do pracy, nie zapewnia warunków godnych do codziennej egzystencji oraz nie dokonuje zapłaty za wykonaną pracę, także poinformujmy o tym rodzinę i udajmy się do najbliższego Konsulatu.
Pamiętajmy także o własnym bezpieczeństwie. Jeżeli nasze rozmowy są kontrolowane, ustalmy wcześniej z naszym rozmówcą jakieś słowo – znak – oznaczające „potrzebuję pomocy”.
Pamiętajmy o tym, że własne bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie przekładajmy je na pieniądze.
podkom.Ariel Bujak