Bieżące informacje

PIJANY 44-LATEK JECHAŁ 101KM/H W TERENIE ZABUDOWANYM

Data publikacji 03.03.2025

Policjanci z górowskiej drogówki wyeliminowali z ruchu drogowego kolejnego nietrzeźwego kierującego. 44–latek pędził w terenie zabudowanym z prędkością 101 km/h. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Mieszkaniec gminy Wąsosz stracił prawo jazdy i otrzymał wysoki mandat za przekroczenie prędkości. Natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu odpowie przed Sądem Rejonowym w Głogowie.

W niedzielę, 2 marca 2025 roku o godz. 8:35 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Górze prowadzili na terenie gminy Wąsosz statyczny pomiar prędkości. W miejscowości Gola Wąsoska, zatrzymali kierowcę samochodu osobowego marki Renault Megane. Powodem kontroli drogowej było przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Mężczyzna jechał z prędkością 101 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.  

Dalsze czynności mundurowych wykazały, że to nie jedyne przewinienie 44-latka. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło wstępne przypuszczenia mundurowych. Urządzenie wykazało 0,7 promila alkoholu w organizmie kierowcy. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a pojazd przekazali osobie wskazanej przez niego. Mieszkaniec gminy Wąsosz za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 51 km/h, został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych i 13 punktów karnych. Natomiast za jazdę w stanie nietrzeźwości 44-latek otrzymał kolejne 15 punktów, a za swoje czyny odpowie przed Sądem Rejonowym w Głogowie. Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna.

Nawet nieznaczna ilość alkoholu może upośledzić umiejętności kierowcy podczas kierowania pojazdem. Pogarsza się funkcjonowanie wzroku, a obszar pola widzenia  ulega zwężeniu. Kierujący odległość ocenia jako większą, a prędkość jako mniejszą w konsekwencji dużo trudniej dostosować mu szybkość jazdy do warunków panujących na drodze. Dodatkowo kierowca traci zdolność do przewidywania tragicznych skutków jazdy pod wpływem alkoholu, wzrasta jego pewność siebie pojawiają się często niekontrolowane i agresywne zachowania.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu.

asp. Małgorzata Nieborak

Powrót na górę strony