Nie dajmy się oszukać. Bądźmy rozważni
Oszuści nie próżnują i nie odpoczywają nawet na wakacjach. Co chwilę słyszymy o nowych metodach ich działania np. metoda na blik-a lub szybki zarobek poprzez kupno kryptowaluty. Apelujemy również o zwiększenie uwagi w autoryzowaniu transakcji internetowych.
W przypadku metody na BLI|K-a jest tak, że przestępcy włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Podszywając się pod właściciela konta, prowadzą rozmowę tak, aby nie wzbudzić jakichkolwiek podejrzeń. Proszą o kod BLIK na ustaloną kwotę, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, podaje kod Blik oraz zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju. Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można już cofnąć. Prosimy więc, aby nie podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia. Taka prosta czynność jak telefon do znajomego uchroni nas przed oszustem.
Krytptowaluta to wersja elektronicznej gotówki, wykorzystywanej do płatności. Oszuści wiedzą jakie jest zainteresowanie kryptowalutami, dlatego wykorzystują wszelkie metody, aby namówić swoją potencjalna ofiarę do zakupu elektronicznego pieniądza. Oferują przy tym bardzo duże zarobki. Uważaj więc na oszustów, którzy podszywają się pod różnego rodzaju platformy internetowe i strony internetowe, które oferują do sprzedaży kryptowaluty. Oferują szybki zarobek i duże pieniądze do zgarnięcia. Wysyłają linki do portalu inwestycyjnego, na który trzeba wpłacić niewielką kwotę „na start”. Zachęcają również do pobrania różnych aplikacji, żeby przeprowadzić Cię przez cały proces i ułatwić wykonanie transakcji.
Prosimy więc o rozważne dokonywanie zakupów w sieci. Nie przelewajmy pieniędzy na nieznane nam konta i linki! Nie przelewajmy pieniędzy przez komunikatory internetowe!
W przypadku odebrania połączenia, w którym osoby podają się za Adwokata, Policjanta, Prokuratora, Funkcjonariusza CBŚ, Przedstawiciela Banku lub innego Urzędu z prośbą o przelanie gotówki przerwijmy połączenie i zapiszmy numer, z którego osoba dzwoniła. ZGŁOŚMY TEN FAKT NA POLICJĘ.
asp. Małgorzata Nieborak